Seylan Çayı Özellikleri

Seylan Çayı Özellikleri

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Çay konusunda uzmanlaşmış olan Sri Lanka, farklı Seylan Çayı çeşitlerini tüketicilere sunuyor. Bu cesetlerin her biri; farklı hazırlanış biçimleri, faydaları ve aromaları ile dikkat çekiyor.

Siyah Seylan Çayı

Bu çayın çeşitleri arasında en yaygın olarak bilinen ve kullanılan, siyah Seylan Çayı’dır. Bu çay, ülkenin spesiyal lezzetlerinden bir tanesidir. Siyah Sri Lanka Çayı’nın gevrek bir aronasu vardır. Çok ince bir turunçgil lezzeti barındırmaktadır. Siyah Seylan Çayı, özellikle rengi, yoğun tadı ve nefis kokusu ile dikkat çeker. Hem tek başına, hem de çeşitli çay karışımları içerisinde kulanılmaktadır.

siyah seylan çayı

Yeşil Seylan Çayı

Sri Lanka’da yetişen en lezzetli çay çeşitlerinden bir tanesi de, yeşil Seylan Çayı’dır. Ülkenin Uva Bölgesi’ndeki İdalgashinna’da yetişmektedir. Daha dolgun bir gövdesi vardır. Keskin, malt, fındıksı bir tada sahiptir. Geleneksel Çin Yeşin Çayı’na tat olarak bezerlik göstermektedir. Asya Çayları’na ilginiz varsa ve bu konuda damak sadınızı geliştirmek istiyorsanız, yeşil Seylan Çayı iyi bir başlangıç olabilir.

Beyaz Seylan Çayı

“Silver Tips” yani “Gümüş Uçlar” olarak da bilinen Beyaz Seylan Çayı, bu ülkenin ürettiği en değerli çay çeşididir. Öteki çay türlerine göre hem fiyat hem de kalite olarak yüksektir. Elle toplanıp sarılır ve güneşte kurutulur. Çok narin bir aroması vardır. İçerisinden incecik cam ve bal tadı alabilirsiniz.


© 2024Rındem Çay Web Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır Sitemizden İzinsiz İçerik Kopyalanamaz. Web Tasarım: Koray ÇOKOL